Επείγουσα ενημέρωση σχετικά με την υποβολή αιτήσεων παραίτησης σχολικού έτους 2023-2024

Παρακαλούνται οι Διευθυντές/τριες, όπως και οι Προϊστάμενοι/ες των σχολικών μονάδων να ενημερώσουν άμεσα τους εκπαιδευτικούς της αρμοδιότητάς τους, σχετικά με τη συνημμένη εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού.

Η εγκύκλιος αυτή έχει σταλεί ξανά, αλλά λόγω της καταληκτικής ημερομηνίας υποβολής των αιτήσεων παραίτησης σήμερα, 12 Φεβρουαρίου 2024, υπενθυμίζουμε ότι θα πρέπει να υποβάλλουν τις υπεύθυνες δηλώσεις παραίτησης άμεσα, όπως επίσης, έχουν το δικαίωμα να κάνουν ανάκληση της υπεύθυνης δήλωσής τους εντός ενός (1) μηνός από την ημερομηνία της αρχικής κατάθεσης υποβολής της.

Στη φάση αυτή της διαδικασίας υποβολής της υπεύθυνης δήλωσης αρκεί η κατάθεσή της, η πρωτοκόλλησή της από την υπηρεσία μας και δεν χρειάζεται να προσκομίσουν κανένα άλλο έγγραφο.

Εντός του μηνός Μαρτίου θα αποστείλουμε νέα ενημέρωση, αφού οριστικοποιηθούν οι υπεύθυνες δηλώσεις – αιτήσεις, και λάβουμε τη σχετική ενημέρωση από το Υπουργείο, με όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται.