Συνάντηση των Διευθυντών και Προϊσταμένων σχολικών μονάδων Δήμου Φαρκαδόνας με το Δήμαρχο Φαρκαδόνας

Με τον κ. Σπύρο Αγναντή Δήμαρχο Φαρκαδόνας συναντήθηκαν, την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2024 στο αμφιθέατρο του 1ου Δημοτικού Σχολείου Οιχαλίας, οι Διευθυντές, -ντριες και Προϊστάμενοι, -νες σχολικών μονάδων του Δήμου Φαρκαδόνας. Την πρωτοβουλία για τη συνάντηση είχε η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων, με θέμα την καλύτερη συνεργασία του Δήμου Φαρκαδόνας και των σχολείων της αρμοδιότητάς του.
Ο Διευθυντής Εκπαίδευσης Χρήστος Τρικάλης καλωσόρισε το Δήμαρχο κ. Σπυρίδωνα Αγναντή και τον ευχαρίστησε για την αποδοχή της πρόσκλησης να βρεθεί στην συνάντηση αυτή και να συνομιλήσει με τους διευθυντές, -ντριες και προϊστάμενους, -ες των σχολικών σχολικών μονάδων του Δήμου Φαρκαδόνας, για θέματα που άπτονται της αρμοδιότητας του Δήμου, όπως η υλικοτεχνική υποδομή των σχολείων κ.α.. Ζήτησε από το δήμο να είναι αρωγός σε ό,τι χρειάζονται οι σχολικές μονάδες και να υπάρξει καλή συνεργασία προς όφελος της σχολικής κοινότητας. Ιδιαίτερη αναφορά έγινε στις σχολικές μονάδες της κοινότητας Φαρκαδόνας που καταστράφηκαν ολοκληρωτικά από την κακοκαιρία Daniel και στις ενέργειες που γίνονται από την ΚΤΥΠ και το Υπουργείο Υποδομών για να αποκατασταθούν οι ζημιές το συντομότερο δυνατόν.
Από την πλευρά του ο δήμαρχος Φαρκαδόνας κ. Αγναντής τόνισε ότι θα βρίσκεται πάντα δίπλα στους εκπαιδευτικούς και τους διευθυντές των σχολικών μονάδων και θα στηρίξει υλικοτεχνικά σε ότι χρειαστεί, ώστε οι σχολικές μονάδες να παρέχουν ανεμπόδιστα το εκπαιδευτικό έργο προς όφελος των μαθητών αλλά και της τοπικής κοινωνίας του Δήμου. Ακολούθησε γόνιμος διάλογος και ανταλλαγή απόψεων με τους παρευρισκόμενους διευθυντές, -ντριες για τον καλύτερο συντονισμό και καταγραφή των αιτημάτων που χρήζουν παρέμβασης.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν οι Σύμβουλοι Εκπαίδευσης της ΔΙ.Π.Ε. Τρικάλων κ. Ιωάννης Ζορμπάς, κα. Ευανθία Κοτρώτσιου, κ. Βασίλειος Κωτούλας, κ. Βασίλειος Νάστος κα. Δήμητρα Παπανδρέου, και ο Αντιδήμαρχος Παιδείας Τσάτσος Νικόλαος.